O nás
Naše díly vyhrávají
závody
Od Formule 1 přes WRC až po prestižní okruhové závody – naše díly najdete ve vítězných vozech po celém světě. Díky nekompromisnímu přístupu ke kvalitě ve vývoji a výrobě jsme se stali důvěryhodným partnerem pro nejvýznamnější značky v motorsportu a automobilovém průmyslu.
Specializujeme se na výrobu karbonových komponentů pro závodní auta v malých sériích. Vsázíme na nejmodernější technologie, precizní zpracování a rychlost. Všechny naše díly vznikají ručním kladením tkanin do forem, a proto každému dílu věnujeme speciální péči od broušení a vrtání až po leštění a zahlazení hran. Víme, že v motorsportu záleží na každém detailu.
Historie RaceX
Několikanásobný mistr v rallycrossu Jan Skála a specialista na karbonová vlákna Filip Zavadil spojili své síly v roce 2015, kdy pod značkou RaceX začali vyrábět díly pro závodní auta.
Původně jsme chtěli vyrábět vlastní karbonové výrobky pod značkou RaceX. Nakonec jsme tento záměr přehodnotili, protože firma od svého vzniku získávala zakázky na lukrativních projektech z pozice dodavatele.
RaceX vznikl v roce 2015 v malé garáži, kde nejprve pracoval jenom Jan a Filip. Po roce a půl, když k nám přibylo dalších 5 lidí, jsme se rozhodli, že nastal čas najít větší prostory.
Přestěhovali jsme firmu. Přesunuli jsme se do prostor o rozloze zhruba 350 m2. První roky jsme fungovali také jako garáž, kde si zaměstnanci ve volných chvílích upravovali svá auta.
Hlavní výrobní program zpočátku představovala vakuová infuze, protože jsme nedisponovali vlastním autoklávem. Dodávali jsme díly pro Mistrovství světa v rallycrossu. V době největšího rozmachu tohoto šampionátu v letech 2017–2018 jsme se postupně vypracovali na jednoho z největších dodavatelů.
Všechny vydělané peníze jsme nejprve investovali do rekonstrukce výrobních prostor, abychom zvýšili kvalitu výroby a zlepšili pracovní podmínky pro naše zaměstnance. V této době ve firmě pracovalo 15-20 lidí.
Souběžně s dokončení rekonstrukce jsme pořídili vlastní autokláv a další moderní vybavení.
Dokončili jsme kompletní digitalizaci výrobního procesu a naše výroba se tak stala kompletně bezpapírová.
V roce 2019 jsme se začali stávat významnými dodavateli v šampionátu WRC, kde jsme se postupně stali dodavateli všech značek zapojených do nejvyšší kategorie.
I přes komplikace související s pandemií Covid firma obratově rostla a zaměstnávala 30-35 lidí.
Začali jsme dodávat díly pro okruhové vozy kategorií GT3, Hypercar nebo LMDh a vyrostli na 45-50 lidí.
Udělali jsme si poprvé čas na firemní fotku a zároveň jsme poprvé v historii firmy spustili vlastní webové stránky. V této době jsme se rozkládali na cca 2000m2 a zaměstnávali 55 lidí.
Dosáhli jsme limitu současných prostor a tak jsme přistoupili k rozšíření výroby do nové haly, čímž jsme dosáhli plochy 3000m2. Zároveň jsme zakoupili druhý autokláv a cutter.
Jan Skála: Od závodníka
k úspěšnému podnikateli
Jan Skála je nejen výkonným ředitelem společnosti RaceX, ale také automobilovým závodníkem, který se dokázal prosadit na závodní trati a získat několik cenných titulů.
Svůj první závod odjel ve 14 letech a po dalších 5 let mu byl domovskou disciplínou rallycross, kde s Peugeotem 205 vyhrál několik titulů mistra České republiky a Rakouska. Vítězství v celonárodní talentové soutěži Formula STAR 2009 mu vyneslo účast na Mistrovství ČR v Divizi 3 s formulovými monoposty. Svou jedinou okruhovou sezonu Jan opanoval, a tak se v roce 2010 stal mistrem ČR na okruzích.
Díky skvělým výsledkům se Jan dostal mezi 20 nejtalentovanějších juniorů z celého světa a mohl se zúčastnit finálového rozstřelu FIA Young Driver Excellence Academy 2011. O rok později startoval na Mistrovství Evropy v rallycrossu, kde se však začala projevovat absence stabilního finančního zázemí, které je v motorsportu nezbytné. Po této sezoně byl Jan nucen kariéru přerušit.
Nikdy ale nepřestal hledat způsoby, jak se do závodního auta vrátit. Právě to bylo hnacím motorem pro začátek podnikání v roce 2015, které mu mělo vydělat na závody. Po letech věnovaných budování byznysu se Jan v roce 2021 rozhodl vrátit do motorsportu. Tentokrát do rally, která je pro svou náročnost nazývaná královnou motorsportu.
Díky kontaktům získaným v byznysu se občas zadaří představit českým fanouškům stroje, které v ČR nikdy nestartovaly. Například Citroen C3 WRC. Svůj první start na Mistrovství světa v rally si Jan připsal na domácí Central European Rally 2023.
Filip Zavadil: Jako první v Česku vyrobil karbonový monokok
Ke kompozitním materiálům se Filip Zavadil dostal v roce 2010, když se při studiu na Fakultě strojní ČVUT v Praze účastnil mezinárodní soutěže Formula Student. V konkurenci více než 800 týmů z celého světa spolupracoval na konstrukci nového monopostu. Kompozity využíval hlavně na kapotáž.
Brzy ale zjistil, že kompozitní materiály mají modifikovatelné mechanické vlastnosti a lze je využít i jinak. Začal z nich proto vytvářet funkční díly, což ho bavilo natolik, že jim věnoval svou bakalářskou a diplomovou práci. A výsledek?
V roce 2013 Filip Zavadil vyrobil první skořepinovou nosnou konstrukci (monokok) v České republice. Byla použita na voze FS.05 týmu CTU CarTech jako náhrada přední části trubkového ocelového rámu. Jednalo se o kompletní bezpečnostní prostor pro posádku, ochranu palivového systému, upevnění přední nápravy, předního deformačního prvku a zadní části rámu s pohonnou jednotkou a zadní nápravou.
V dalším roce se Filip pustil do nové výzvy – stál před ním kompletní vývoj a výroba uhlíkových kompozitních 10″ ráfků pro vůz FS.06. V kombinaci s kompozity tentokrát využil i 3D tisk.
Vývoj prvního monokoku v Česku Filipovi vynesl vítězství v mezinárodní soutěži diplomových prací Porsche Engineering Award 2014. Dostal šanci vyvíjet kompozitní díly pro Porsche. Místo toho se však s Janem Skálou pustil do podnikání a společně založili firmu RaceX.
Chcete se stát mistrem v oboru? Připojte se k našemu týmu RaceX a začněte s námi měnit budoucnost automobilových závodů!
Hledáte kvalitu a rychlost?
Na naše díly se můžete spolehnout
Máte zájem o naše špičkové karbonové díly nebo chcete získat více informací o našich službách? Kontaktujte nás a zjistěte, jak vám můžeme pomoci.